09
خرداد1398

تاثیر خبرهای منفی

دسته بندی: مقالات نویسنده: صادق رفیعی پور بازدید: 464 بار

 

 

تاثیر خبرهای منفی با پخش شدن در جامعه بیشتر میشود.

 

بر اساس تحقیقات دانشگاه وارویک، اخبار های مربوط به تروریست ، شیوع بیماریهای جدید ، بلایای طبیعی و دیگر فجایع انسانی وقتی که بین مردم پخش میشوند ، باعث میگردد که آن خبر، منفی تر، نادرست تر و تب دار تر شود . یعنی به نوعی تاثیر مخرب آن بیشتر میشود. یعنی با پخش یک خبر منفی و ناگوار در شبکه های مجازی و رسانه ها، نه تنها هیچ کمک موثری به جامعه نخواهد کرد بلکه تاثیر سوء نیز خواهد داشت.

تحقیقات نشان میدهند وقتی تعداد زیادی از افراد یک جامعه به یک خبر ناگوار و منفی توجه بیش از اندازه نشان دهند،( اکثر مواقع فراتر از مفهوم توجه میباشد ، یعنی تمرکز) باعث میشود از آندست اتفاقات منفی ، مدام و پشت هم تکرار شود . مثل فجایع انسانی که امروزه بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته از قبیل : تجاوز به کودکان ، قتل ، خودکشی و حتی بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله . که از این دست اتفاقات نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه به شکل اتفاقات سریالی درآمده و هربار متاسفانه در یک گوشه ای از کشور مجدد تکرار میشود. و تکرار این اتفاق در جامعه در بین افراد نتیجه ای جز ترس ، وحشت و نگرانی ندارد.

در ادامه نتایجی را که محققان بر روی تاثیر ترس و وحشت ناشی از اخبار منفی ، بر روی افراد انجام داده اند به اختصار آورده ایم.

این نخستین باری است که روی تاثیر ترس و وحشت بر تقویت خطر در جامعه تحقیقاتی انجام میشود . و نتایج آن تاثیر مهمی بر جوامع معاصر، با تکثیر فوری اخبار، شایعه ها و پیام ها در فضای مجازی دارد . محققان 154 شرکت کننده در فضای مجازی را به 14 زنجیره هشت نفره تقسیم کردند و به نفر اول از هر زنجیره اخبار واقعی و متعادل می دادند که او باید پیام مورد نظر را به صورت نوشته به نفر بعدی انتقال میداد . به نفر ششم از هر زنجیره نیز همان خبر اصلی را که به نفر اول داده شده بود، می دادند. در هر زنجیره ، اخبار با انتقال از نفری به نفر بعدی منفی تر شده و تمرکز آن روی ترس و وحشت بیشتر میشد و حتی اطلاع رسانی خبر خنثی اولیه به شرکت کنندگان موجب کاهش نگرش منفی آن ها نمی شد . پرفسور« توامس هیلز» میگوید :جامعه تقویت کننده خطر است. این تحقیق نشان میدهد که چرا علی رغم کاهش روز افزون خطرات واقعی، باز هم محیط جامعه برای ما نا امن به نظر میرسد. همچنین بیانگر این است که هر چقدر اخبار بین افراد بیشتری پخش شوند، اطلاعات از واقعیت اصلی بیشتر فاصله میگیرند و در برابر اصلاح ، مقاوم تر میشوند.»

تا جایی که افکار عمومی یک خبر منفی را راحت بعنوان واقیت میپذیرد و اخبار اصلاح شده را دروغ میپندارد.

با این احوال مراقب افکار خود و فرزندانمان باشیم ، چرا که خبر منفی و ناگوار مثل یک سم کشنده ای ست که ممکن است سال ها در کنار ما باشد ولی تدریجا ما را نابود میکند.

 

                                                     

                                     منابع : نتیجه تحقیقات اینجانب ، برگرفته از مجله موفقیت و سایت های مرتبط

                                                                  رفیعی پور

0
دیدگاه

دیدگاه کاربران

مقاله‌هــای آموزشــی

محصولات سرزمین ثروت

مهندس رفیعی پور

درباره صادق رفیعی پور

اینجانب صادق رفیعی پور رسالتی را تحت عنوان شناخت توانمندی های فردی بر دوش داشته و در این مسیر همواره با مطالعه و تحقیق در حوزه روانشناسی موفقیت در زندگی افراد موفق ، به همراه تلفیقی از تجربیات خود توانسته ام مطالبی متفاوت و ناب را در اختیار شما عزیزان قرار دهم . آموزش هایی برمبنای تحول فردی و کشف قوانین جهان هستی که این قوانین همواره بدون نقص و بسیار کارا بوده و همان نقطه عطفی در زندگی انسان های بزرگ و خود ساخته میباشد.
و به لطف خدای بزرگ در به انجام رساندن این رسالت مهم از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهم کرد..