11
خرداد1398

موفقیت در مستطیل سبز از لاهیجان تا آلمان

دسته بندی: مصاحبه و تحقیق نویسنده: صادق رفیعی پور بازدید: 1361 بار
     
 

  
houman mohaghegh montazeri
 
 

  مصاحبه با هومن محقق منتظری فوتبالیست موفق گیلانی

 

در کنار هومن محقق منتظری عزیز هستیم ، فوتبالیستی که با تمام محدودیت ها و موانع ای که در دنیای فوتبال امروز وجود دارد ، نگرش و حرف های متفاوتی برای گفتن دارد.

او از سن 7 سالگی به فوتبال نگاهی متفاوت و حرفه ای داشت چیزی که خیلی از جوان ها و نوجوان های امروز اینگونه فکر نمیکردند ، و شاید همین نوع نگاهی که به این حرفه داشت باعث گردید تا خیلی بالاتر از هم ردیفان خود قرار بگیرد ، لااقل در شهر کوچکی بنام لاهیجان کمتر کسی بود که با این نگاه پا به دنیای فوتبال بگذارد. گفتگویی صمیمانه که با این دوست عزیز داشتم رو برای شما علاقه مندان در زیر اورده ام و امیدوارم که سبب ایجاد انگیزه و باور در خیلی از جوان های امروزی باشد:

سوال: با توجه به اینکه در شهر کوچکی در لاهیجان زندگی می کردید و الگویی هم به آنصورت نداشتید ، چه چیزی باعث شد در اون شرایط سنی این نوع نگاه رو به حرفه فوتبال داشته باشید ؟

ج: من از سن 7 سالگی  به فوتبال علاقه مند بودم و این علاقه رفته رفته بیشتر هم میشد ، و در خاطرم هستش زمانی که معلم تو  مدرسه از بچه ها در مورد آینده شغلی شون میپرسید ، من با تمام وجودم گفتم که میخوام فوتبالیست بشم و از همون زمان فوتبالیست های بزرگی رو الگو خودم قرار میدادم، و همیشه دنبال این  بودم که فوتبالیست های موفق چه مسیری رو طی کردند تا به اون جایگاه برسند، خود من با این همه علاقه به فوتبال هفته ای دو الی سه بار در مدرسه یا جای دیگه فوتبال بازی میکردم ، اما میدونستم که فوتبالیست های بزرگ و حرفه ای هر روز تمرین میکنند، و این باعث شد که من هم  دیدم به فوتبال عوض بشه و تصمیم گرفتم که بیشتر تمرین کنم ، خاطرم هستش که تو تابستان اون ساعت هایی که هوا گرمتر بود رو انتخاب میکردم برای تمرین ، یعنی بدترین شرایط رو انتخاب میکردم تا بتونم خودم رو قوی کنم و امادگی بالایی داشته باشم ، من همیشه دوست داشتم با دید حرفه ای به فوتبال نگاه کنم بخاطر همین سخت تمرین میکردم ،زمانی که تو تیم نوجوانان شهرداری و پرسپولیس لاهیجان بودم ، شاید بازیکن های زیادی بودند که از لحاظ فنی و تکنیک از من قوی تر بودند ، ولی اونها به فوتبال به دید حرفه ای نگاه نمیکردند و صرفا بعنوان تفریح به این ورزش نگاه میکردند ،بخاطر همین به اونصورت تلاش و پشتکار نداشتند ،ولی برای من حرفه ای بودن خیلی مهم بود هم از لحاظ تغذیه و هم از لحاظ تمرینات همیشه سعی میکردم متفاوت تر از بقیه عمل کنم . و میدونستم که برای اینکه تو صنعت فوتبال رشد کنیم و درجا نزنیم، باید متفاوت عمل کنیم . خیلی از جوان ها دوست دارن فوتبالیست بشن و با انگیزه هم شروع میکنن، ولی از اونجایی که حرفه ای فکر نمیکنن و حرفه ای عمل نمیکنن زود هم از دنیای فوتبال کنار میرن. من خیلی از باشگاهها برای تست میرفتم ولی اونها من و قبول نمیکردند ولی من ناامید نمیشدم ، و همیشه سعی میکردم با تلاش بیشتر نقاط ضعف خودم رو شناسایی کنم و با تمرین هر روزه خودم روز به روز بهتر کنم.در کل معتقدم تلاش و پشتکار اولین قدم برای موفق شدن در هرکاری هستش.

شروع فوتبال حرفه ای تون در واقع از کجا شروع شد و با چه تیمی بود؟

من اولین تیمی که فوتبال رو باهاش شروع کردم پرسپولیس لاهیجان بود و بعدش شهرداری لاهیجان در رده نوجوانان ، جوانان راه آهن تهران ،داماش تهران ، داماش گیلان و یک نیم فصل هم پرسپولیس تهران بودم  و همچنین سپید رود رشت بودم ،البته زمانی که تهران بودم مجبور بودم بخاطر شرایط تحصیلیم مدام به شمال بیام و این شرایط رو برام سخت میکرد، ولی هرجور بود تونستم با شرایط سختی که داشتم تو رشته مهندسی عمران فارغ التحصیل بشم. و بعدش تو سال 95 بود که به باشگاه تندر دانمارک رفتم و الان هم در تیم ASV هامبورگ آلمان هستم.

برای موفق شدن در هرکاری به نظر شما چقدر افکار و ذهنیت مثبت تاثیر گذار هستش ؟

من خودم به شخصه یک فرد مثبت نگری هستم، و همیشه سعی میکنم از آدم هایی که افکار منفی دارن دوری کنم ، به نظر من موفقیت در هرکاری لازمه اش داشتن تفکر مثبت هستش و در کنارش تلاش ، اراده ، پشتکار، اعتماد بنفس و توکل به خدا چیزی بوده که من همیشه سعی کردم داشته باشم و معتقدم که خواستن مساویست با داشتن. من همیشه سعی میکنم با خوندن کتاب های انگیزشی  روحیه و تفکرم رو مثبت نگه دارم و مواردی که مطالعه میکنم تو زندگی شخصی خودم عملی کنم، و همیشه قبل از مذاکره با باشگاهها قبلش کتاب هایی که تو حوزه موفقیت هستش رو مطالعه میکنم ،این کار بهم خیلی انگیزه میده و باعث میشه در حین مذاکره اعتماد بنفس بالایی داشته باشم. و همیشه سعی میکنم هدف هام رو بنویسم . و معتقدم که برای موفقیت باید  ترس رو کنار گذاشت و با تمام توان به سمت موفقیت حرکت کرد و هر کاری اولش شکست و ناامیدی داره ،مهم اینه که از این شکست ها درس بگیریم.

متاسفانه تفکری که امروزه تو جامعه مرسوم شده اینه که برای موفق شدن در هرکاری باید سرمایه و پارتی داشت ، بنظر شما در صنعت فوتبال چقدر سرمایه اولیه و رابطه مهم هستش؟

به نظر من فوتبالیستی که خودش رو باور داشته باشه و همیشه تلاش و پشتکار رو تو حرفه فوتبال  برای خودش یک اصل قرار بده اونوقت هستش که ،پول، پارتی و رابطه خودش به سراغ اون فرد میاد.رابطه و پول تو فوتبال خیلی مهمه ولی مهم تر از اون باور و پشتکار فرد هستش. خیلیا هستن که پول و رابطه هم دارن ولی نتونستن بصورت حرفه ای فوتبال بازی کنن .رابطه تا یک جایی میتونه اون فرد رو به جلو ببره ولی از اون به بعد خود اون فرد هستش که با توجه به مهارت و توانایی خودش باید جلب توجه کنه و حرفی برای گفتن داشته باشه .مثلا تو آکادمی ما یه نوجوان 13 ساله داریم که اهل یکی از روستاهای لاهیجان هستش ،ولی یک بازیکن بسیار قوی و عالی هستش و بسیار هم با اخلاق ، و یکی از بازیکن هایی که آینده بسیار درخشانی تو فوتبال خواهد داشت. به نظر من داشتن تفکر مثبت در فوتبال خیلی مهم هستش چون باعث میشه شما سریع رشد کنید.

 

 یه زمانی دنیای فوتبال اسطوره های زیادی داشت مثل علی دایی ، خداداد عزیزی ،سیروس قایقران و مثال های خارجی مثل مارادونا ، پله ، زین الدین زیدان و خیلی از فوتبالیست های بزرگ دیگه ، به نظر شما چرا در فوتبال امروز وجود همچین اسطوره هایی روز به روز کمرنگ تر شده؟

یه زمانی فوتبال رو به چشم یک ورزش بهش نگاه میکردند نه به چشم تجارت ، امروزه صنعت فوتبال در همه جای دنیا یک تجارت بسیار پردرآمدی شده ،و متاسفانه خیلی از فوتبالیست ها فقط به دید مالی و درآمد زایی به این حرفه رو آوردن و ما خیلی میبینیم که یک فوتبالیست بعد از دو سه سال از دنیای فوتبال کنار میره و دیگه کسی از اونها خبری نداره ، چون هدف ها کوتاه مدت شده و کمتر عشق و علاقه در فوتبال حرف اول رو میزنه بر خلاف زمان های گذشته که در فوتبال زیاد از پول خبری نبود و هرکس که به سراغ این رشته میرفت صرفا بخاطر عشق و علاقه ای بود که به فوتبال داشت . ولی خیلی خوبه که در دنیای فوتبال امروز ما جایگاهی برای عشق و علاقه و اخلاق قائل باشیم و مطمئنا بیشتر در دل طرفدارای فوتبال جا باز میکنیم .

و یخورده هم در مورد آکادمی فوتبال سپیدرود که تاسیس کردید بگید و هدف تون از تاسیس این آکادمی چی بود ؟ 

من از چند سال قبل دنبال تاسیس یه مدرسه فوتبال بودم و دوست داشتم که فرزندان این سرزمین و بخصوص بچه های گیلان فوتبال رو از پایه و بصورت حرفه ای یاد بگیرن ، یعنی با هدف کوتاه مدت یا تفریح به این ورزش نگاه نکنن ، چون زمانی شما میتونید تو فوتبال رشد کنید که اول از همه حرفه ای به فوتبال نگاه کنید . من دوست دارم که از طریق این آکادمیک استعداد و توانایی بچه های شهرم رو کشف کنم و تجربیاتم رو در اختیارشون بذارم ، تا اینجا هم خدا خیلی خیلی به من لطف داشته و همیشه مسیرش رو برام باز کرده. مثلا من تو این آکادمیک از مربیان با تجربه و حرفه ای استفاده کردم و همه جور امکانات رو سعی کردم برای بچه ها فراهم کنم و جدیدا هم یک اردو یک هفته ای داشتیم به کشور آلمان تا بچه ها از نزدیک با فوتبال روز دنیا آشنا بشن و این اردو اتفاق خیلی خوبی بود که تو آکادمی ما رخ داد چون بچه ها باور و دیدگاهشون نسبت به فوتبال تغییر کرد و حتی چند تا از بچه های این آکادمیک مورد توجه مسولین ورزشی آلمان قرار گرفتند و همین اردو میتونه یک پل موفقیت برای خیلیا باشه که دوست دارند بصورت حرفه ای فوتبال رو ادامه بدن.

و کلام آخر :

من اول از شما تشکر مینکم که این کار قشنگ رو انجام دادید و برای مصاحبه تشریف آوردید ، و همین کار شما یک نوع حمایت از نسل جوان هستش وچقدر خوبه که همه ما بجای تخریب ، حسادت و بدگویی سعی کنیم که از همدیگه حمایت کنیم و همیشه دیگران رو تشویق کنیم و بهشون انگیزه بدیم ، نسل جوان و بخصوص نوجوان امروز بیشتر از همه به تشویق و حمایت نیاز داره .

و در آخر تشکر میکنم از خانواده ام که در همه سختی ها من رو حمایت کردن ، همه مربیانی که برای من زحمت کشیدن و از همه عزیزانی که در آکادمی فوتبال سپید رود زحمت میکشن تا نسل با اخلاق و حرفه ای رو به دنیای فوتبال معرفی کنیم .

ممنون از اینکه وقت گذاشتید تا بنده بتونم از طریق شما رسالتی رو که به مردمان سرزمینم  دارم انجام بدم و با این مصاحبه این پیام رو بدم که در دنیای امروز برای اینکه در هر حرفه ای موفق باشید قبل از اینکه نگاه کنید چقدر سرمایه، پول و رابطه دارید ، اول از همه به این نگاه کنید که چقدر خودتون رو باور دارید و چقدر خودتون رو لایق موفقیت میدونید ، چون دنیا به اندازه باور و لیاقت انسان ها بهشون پاداش میده نه به اندازه امکاناتی که دارید.

موفق و پایدار باشید

صادق رفیعی پور ( زمستان 97)

 

                                    اردوی آکادمی فوتبال سپیدرود لاهیجان در کشور آلمان سال 2018

 

                                        حضور در تیم ASV هامبورگ آلمان در سال 2019

 

 

     مراسم رونمایی از کتاب سبک زندگی فوتبالی 

      نتیجه سالها تحقیق فوتبالی هومن محقق منتظری و بابک خادمی

 

                      

                         قهرمانی همراه با آکادمی سپیدرود لاهیجان در تورنمنت چهارجانبه جزیره کیش (آذر 97)

 

 

 

 

0
دیدگاه

دیدگاه کاربران

مقاله‌هــای آموزشــی

محصولات سرزمین ثروت

مهندس رفیعی پور

درباره صادق رفیعی پور

اینجانب صادق رفیعی پور رسالتی را تحت عنوان شناخت توانمندی های فردی بر دوش داشته و در این مسیر همواره با مطالعه و تحقیق در حوزه روانشناسی موفقیت در زندگی افراد موفق ، به همراه تلفیقی از تجربیات خود توانسته ام مطالبی متفاوت و ناب را در اختیار شما عزیزان قرار دهم . آموزش هایی برمبنای تحول فردی و کشف قوانین جهان هستی که این قوانین همواره بدون نقص و بسیار کارا بوده و همان نقطه عطفی در زندگی انسان های بزرگ و خود ساخته میباشد.
و به لطف خدای بزرگ در به انجام رساندن این رسالت مهم از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهم کرد..